Stories.Pilsudski.Project.PL

Stories

Projekt Zbióra Piłsudskiego

English - Français

Podziw dla Marszałka Piłsudskiego był przekazywany przez pięć pokoleń

 

Po przewrocie majowym roku 1926 Walenty Książyk przybył do Francji z rodziną. Oficer z kręgów marszałka Piłsudskiego doradził mu, aby opuścił Polskę Walenty mówił biegle po francusku, rosyjsku i niemiecku. Będąc otwartym na dyskusje tamtego okresu, był socjalistycznym patriotą jak i gorliwym zwolennikiem Józefa Piłsudskiego, także socjalisty. Podzielali identyczną wizję niepodległości Polski i obrony narodu. Ale socjalistom "starej gwardii" obecność polityków przyszłego reżimu Sanacji dorzucała do strachu poczucie braku bezpieczeństwa. Wielu z nich zostało zatrzymanych. Inni licznie opuścili już wcześniej kraj. Francja była bezpiecznym miejscem docelowym. Rodzina zdecydowała się zostać tam po kilku tygodniach. I oto paradoks: Walenty opuszcza Polskę pozostając wiernym Piłsudskiemu.

 

Przeczytaj więcej o tej kolekcjiPodziw dla Marszałka Piłsudskiego był przekazywany przez pięć pokoleń. Z czasem Marszałek Piłsudski stał się „przyszywanym” członkiem naszej rodziny. Każda wizyta w krypcie Katedry na Wawelu jest chwilą pełną emocji. Wierność Piłsudskiemu ukazuje nasza kolekcja książek i dokumentów z lat 1919-1945. Większość z tych książek jest po francusku, niektóre są w języku angielskim i polskim. Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku wyraziło swoje zainteresowanie tą kolekcją. Rok 2017 upamiętnia 150. rocznice urodzin Józefa Piłsudskiego. Rok 2018 uczci jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Muzeum Piłsudskiego otworzy nowy budynek poświęcony informacji, edukacji i pracom badawczym. Pragniemy, aby ta kolekcja przydała się historykom, znawcom i studentom.

 

Gdy Walenty Książyk opuścił Polskę w 1926r. miał 63 lata. On pozostał we Francji. Jego syn Leon wyjechał do USA na początku lat 30-tych. W 1947r. Walenty wrócił do Polski. W wieku 84, on przemierzył zniszczoną Europę, aby powrócić do ojczyzny i dochodzić praw własności w na Warszawskim Mokotowie i w Grochalach Górnych. Przytłoczony rozmiarem zniszczeń w Warszawie, zmarł niedługo po przyjeździe. Projekt darowizny na rzecz Muzeum Piłsudskiego stanowi hołd jego odwadze i wierności.

 

Kolekcja zawiera książki, czasopisma, i dzienniki, jak również różnie dokumenty i przedmioty pamiątkowe. Inwentarz trwa

Zapraszamy na stronie Pilsudski Collection (1) Documents and (II) Memorabilia.

 

 

4. CZASOPISMA - GAZETY