Genealogy.czy.Maciej.byl.pierwszym.Ksiazyk

Genealogy

 

Czy Maciej był pierwszym oficjalnym Książyk?

 

Znalazłamy jedna książkę, kto mówi więce: Rodzina Herbaz szlachty Polskiej – Seweryna Hrabiego Uruskiego, Adama Amilkara Kosińskiego, Aleksandra Włodarskiego. Tom XII – Warszawa, 1915. W tej książce, dowiadujemy się, że Maciej (syn Andrzeja Niwiński) przyjął imię Książyk. W 1569 roku, syn Stanisław Książyk złożył przysięgę na wierność polskiego króla Zygmunta II Augusta, stając się pierwszym “oficjalnym” Książyk.

 

NIWIŃSKI h. PAPRZYCA. Zagrodowa podlaska szlachta wziela nazwisko od wsi Niwnica, w ziemi bielskiej. Andrzej, Maciej, Marcin, Piotr i Wojciech, synowie Andrzeja 1542 r. Wawrzyniec, syn Grzegorza, z synem Janem dziedzice Niwina Borowego 1545 roku. Stanisław, syn Macieja Książyk, zlozyl z inna szlaczta podlaska przysiege wiernosci Koronie polskiej 1569 r. i zostawił synów, Jakuba i Macieja 1586 roku. Sebastyan, syn Macieja 1586. Wawrzyniec, syn Mikołaja, dziedzic Niwina-Popławy 1586 roku. Stanisław, Maciej, Marek i Michał, synowie Wojciecha, dziedzice Niwina 1586 roku. Benedykt, dziedzic Niwina, zonaty z Anna z Tuszowie 1589 roku. Adam i Nikodem, synowie Marcina, 1593 roku. Jan Książyk miał synow: Jana, Teofila i Tomasza 1610 r. Maciej z Niwina Leśnzgo, pleban w Ciechonowi i Kuczynie 1613 r“.

 

Rok 1586 wydaje się być bardzo wazna z wielu transmisji dziedziczenia w rodzinie. To jest esej, aby zrobić drzewo genealogiczne z nazwami wymienionymi. Ale z pewnością jest to mylące i niekompletne. Wiemy, że nazwa Ksiazyk był użyto wcześniej w początku 15 wieku. Przeczytaj ten artykuł “Andrzej Książyk, Łożniczy króla Aleksandra Jagiellończyka”. Więc “Książyk” jest początkowo pseudonim, obie nazwy Niwiński i Książyk dawna stosowane razem w tym samym czasie.

 

Pozostaje jedno pytanie: co to jest związek między Andrzej Niwiński i Andrzej Książyk ?

Andrzej Książyk trzymał swoją pozycję Łożniczy króla w 1503-1505.

Andrzej Niwiński (ojciec Macieja Książyk) zmarł w 1542.

Czy oni są sama osoba ?

 

Marie-Jeanne C. Ksiazyk. (Paris) and Jozef Książyk (Nowy Dwór Mazowiecki) - June 2015.

♦ Some members of the Paprzyca family from the Kuszaba Clan arrived in Niewino (Podlaskie) during the early 15th c..

 

♦ These families used the name of Niwiński to reflect their settlements in several hamlets in the vicinity of Niewino.

 

♦ After a few generations, a branch of the Niwiński family used the nickname “Książyk” to differentiate from other members.

W 1569 roku zawarta została Unia Lubelska, która doprowadziła do powstania Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Akt Unii Lubelskiejj został wpisany na Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Szlachta Podlaska potwierdziła wierność Królowi, który został (wybrany) Monarcha Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego.